Naujo traktorių padangos – verta ar neverta

Purvo padangos visureigiamsNors taip ir neatrodo Vilniaus senamiesčio gyventojui, Lietuva vis dar yra ūkio kraštas. Ūkininkų turime dešimtis tūkstančių, dirbama šimtai tūkstančių hektarų žemės. Po Lietuvos laukus zuja traktoriai, kombainai, derlių vežanti technika. O štai traktorių ir kitos įrangos savininkai, dažniausiai ūkininkai ar žemės ūkio bendrovės, nuolat rūpinasi savo technika. Planiniai ir neplaniniai remontai, priežiūra, atnaujinimai, padangų keitimas ir panašūs dalykai – įprastas rūpestis. Kaip ir naujos traktorių padangos, taip ir kitos esminės dalys kartais pareikalauja nemažų investicijų. Ir skirtingi ūkininkai jas sprendžia įvairiai.

Tenka pripažinti, jog ne visi sau gali leisti tik naujausią ir geriausią techniką. Tai galioja ir naujoms traktorių padangoms, ir visoms kitoms dalims. Tad ypač smulkesni ūkininkai elgiasi praktiškai. Ir rizikingai. Senas padangas naudoja tol, kol jos pasidaro visiškai nebetinkamos. Tiesiog prakiūra ar sprogsta važiuojant. Tuomet eina pas kaimyną, bando pirkti iš jo. Jei negauna – atsiverčia rajono laikraštį ir skaito skelbimus. Savaitgalį išsiruošia į turgų. Panašias problemas kelia ir jų traktoriaus dalys, ir purvo padangos visureigiams, be kurių jau nenori verstis net smulkieji ūkininkai.

O štai stambieji ūkininkai ar žemės ūkio bendrovės dažniausiai renkasi kitą taktiką. Jie investuoja į geriausią, kokybiškiausią techniką, jų garažuose guli naujos traktorių padangos, paruoštos greitam montavimui prireikus. Jų parke naudojamos ir specialios purvo padangos visureigiams, ne tik eilinės, keliams skirtos padangos. Jie vertina kokybę ir daiktus linkę naudot pagal paskirtį. Tai kainuoja ženkliai daugiau. Tačiau tai taip pat užtikrina kur kas sklandesnį darbą, leidžia surinkti visą derlių, turėti geresnes pajamas.

Štai jums paprastas pavyzdys. Senomis padangomis besinaudojantis ūkininkas staiga vieną jų susprogdina. Tiesiog nuo senatvės. O pats sezono įkarštis. Prognozėje – lietaus savaitė. Darbus reikia kuo greičiau padaryti, kitaip derliaus nuostoliai bus tūkstantiniai. Naujo, ar net naudotos traktoriaus padangos paieškos gali užsitęsti nežinia kiek. Nervai, stresas, galiausiai butelis degtinės ir paraiška kompensacijai dėl blogų orų, sugadinusių derlių.

Tuo tarpu rimtas ūkininkas, prakiurdęs padangą, lekia į garažą, susimontuoja naują ir per valandą grįžta į savo javų lauką. Tūkstantinių nuostolių nėra, investicija į naujas padangas puikiai pasiteisina. Žiemos metu keliauja į Egiptą, o vaikus išleidžia mokytis į užsienį. Laiminga ir žmona, ir degtinės nebereikia.