Šv. Kalėdų tradicijos – tai, ko galbūt dar nebuvote girdėję

Stiklo gaminiai

Ne paslaptis, kad dauguma mūsų esame tiesiog pamišę dėl kasmetinių žiemos švenčių ir Šv. Kalėdų tradicijų – nuo savo namų ir kalėdinės eglutės dekoravimo kalėdiniais papuošimais, iki Kūčių ir Kalėdų stalo ruošimo bei burtų rengimo. Be to, tai tikriausiai yra vienintelės šventės, kai dauguma žmonių atsisako minties jas švęsti užsienyje ir mieliau pasilieka su savo artimiausiais ir brangiausiais žmonėmis jaukiuose namuose. Tačiau nors Kalėdų šventė yra tokia populiari ir visų mėgstama, apie ją dauguma iš mūsų žinome per mažai. Todėl https://geliupasaulis.lt/ skuba supažindinti jus su keliais labai įdomiais faktais apie šią nuostabią kasmetinę šventę, minimą visame pasaulyje.

Kalėdų šventės ištakos

 1. Kalėdų šventės ištakos siekia senovės pagonių laikus, kuomet gruodžio 25 d. buvo švenčiama Deus Sol Invictus, Kalenda arba Calendae – sausio 1-5 d. ir Saturnalia – gruodžio 17-23 d. Tuo tarpu katalikų bažnyčios atstovai nesutiko su šiomis šventėmis, todėl gruodžio 25 d. paskelbė Jėzaus gimimo diena ir pakoregavo pagrindinių metų švenčių datas.
 2. Amalas senovėje skandinavų, keltų druidų ir Amerikos indėnų buvo laikomas šventu augalu, kadangi žiemos metu, skirtingai nei kiti augalai, amalas išlikdavo žalias ir duodavo vaisių. Druidai manė, kad šis augalas turi galią išgydyti nevaisingumą ir nervų ligas, kartu nuvejant blogį.
 3. Dar prieš atsirandant kalėdinei eglutei, pagoniai visžalius augalus pasitelkdavo kaip amžino gyvenimo ir atgimimo simbolius. Tačiau VI a. krikščionys uždraudė tokią simboliką, kadangi jos buvo siejamos su pagonybe.
 4. 350 m. po Kr. Romos popiežius Julijus I gruodžio 25 d. paskelbė oficialia Jėzaus gimimo diena.
 5. Latvijos sostinė Ryga yra būtent tas miestas, kuriam „priklauso“ pirmoji istorijoje dekoruota Kalėdų eglė – tai mena 1510 m.

Smagios kalėdinės tradicijos

 1. „Surasti agurkėlį“ – tai agurkėlio formos ornamento, paslėpto ant Kalėdų eglutės, paieškų žaidimas. Žmogus, kuris randa agurkėlį, gauna papildomą dovaną. Tai yra labai populiari Kalėdų tradicija Amerikoje.
 2. Maršalo salose žmonės Kalėdų šventei pradeda ruoštis gerokai anksčiau, rinkdami dovanas ir pasiskirstydami į jeptas arba komandas, kurios Kalėdų dieną rungiasi dainų ir šokių varžybose. Jie taip pat gamina į piñata panašų wojke, kurią sudaro mažytės dovanos (degtukai, pinigai, muilas) Dievui.
 3. Argentinoje Kalėdų tradicijos yra amerikiečių, europiečių ir ispanų tradicijų mišinys. Argentiniečiai Kalėdų metu naudoja Kalėdų senio batus, raudonas ir baltas gėles bei ant Kalėdų eglutės deda medvilnę, imituodami sniegą. Tačiau dauguma argentiniečių šeimų draugėn aplink gausų vaišių stalą susiburia būtent Kūčių vakarą, vidurnaktį keisdamiesi kalėdinėmis dovanomis ir leisdami fejerverkus.
 4. Nepaisant Etiopijos krikščioniškojo paveldo, Kalėdos šioje šalyje nėra svarbi šventė. Iš tikrųjų dauguma žmonių šią šventę vadina Ganna arba Genna. Tai į ledo ritulį panašaus žaidimo pavadinimas, kuris yra žaidžiamas tik kartą metuose – Kalėdų popietę.
 5. Islandijoje Kūčių vakarą žmonės dažnai keičiasi knygomis, tuomet likusią dalį vakaro praleidžia jas skaitydami ir valgydami šokoladą. Tai yra Jolabokaflod vadinamo sezono tradicijų dalis. Dėl šios tradicijos Islandijoje yra išleidžiama daugiau knygų nei bet kurioje kitoje šalyje (skaičiuojant pagal gyventojų skaičių), kurių dauguma yra parduodamos tarp rugsėjo ir gruodžio mėn.

Tradicinės kalėdinės dekoracijos

Kaledu dekoracijos

 1. Kalėdų tradicija kabinti kojines prie židinio prasidėjo nuo trijų neturtingų seserų, kurios negalėjo sau leisti vestuvių kraičio. Šventasis Mikalojus (Kalėdų senelio prototipas) išgelbėjo jas nuo prasto ir skurdaus gyvenimo, pro kaminą įmesdamas auksinių monetų, kurios įkrito į virš ugnies džiūti pakabintas kojines.
 2. Kalėdinės eglutės girliandų, kurios atsirado Vokietijoje 1610 m., tradicija yra paremta legenda apie vorus, kurių voratinkliai pavirto sidabru, kai jie juo apmezgė Kalėdų eglutę.
 3. Apvalių formų stikliniai (https://geliupasaulis.lt/lt/stiklo-gaminiai/) kalėdiniai ornamentai ir dekoracijos buvo įkvėptos obuolių formos. Obuoliai nuo senų senovės buvo tradiciniai Kalėdų ornamentai, kabinti ant kalėdinės eglutės kaip Edeno sodų simbolis.
 4. Pirmosios elektrinių kalėdinių lempučių girliandos atsirado 1882 m., kuomet jas sukūrė Tomo Edisono asistentas Edvardas Džonsonas. Tačiau tokio tipo lemputes, kurios yra naudojamos ir šiandien, sukūrė amerikietis Ralfas Morisas 1895 m.
 5. Kalėdų ožys, pagamintas iš šiaudų, yra svarbi kalėdinių tradicijų dalis Švedijoje. Tikima, kad Kalėdų ožys padeda apsaugoti kalėdinę eglutę. Tuo tarpu šiaudai yra dažnai pasitelkiami kaip kalėdinės dekoracijos skandinavų namuose, kadangi tai primena jiems, jog Jėzus gimė ėdžiose.