Fotografavimo mieste gudrybės

fotografai miesteFotografavimas šiais laikais yra daugelio pomėgis ir hobis. Vieni į jį žiūri gana paviršutiniškai, fotografuoja tiesiog mobiliuoju telefonu ir džiaugiasi pagaudami įdomius dokumentinius kadrus. Tuo tarpu kiti išleidžia tūkstantines sumas įvairiausi įrangai, pradedant keliais fotoaparatais, baigiant šviestuvais ir ventiliatoriais, skirtais plaikstyti pozuojančiųjų plaukus. Pastarieji kur kas daugiau gilinasi ir į pačią fotografavimo teoriją ir praktiką, galų gale į savo objektą. Juk visaip kitaip jaučiasi ir elgiasi fotografai Vilniuje ar kokiame kitame mieste bei natūralioje gamtoje, miškų ir pelkių apsuptyje. Tiesa, dažniausiai skirtingi fotografuoti mėgstantys asmenys gana siaurai specializuojasi, tačiau yra begalė tokių, kurie tiesiog mėgaujasi telefono teikiamomis galimybėmis ir fotografuoja visur, kur papuola. Tačiau žinoti keletą gudrybių apie fotografavimą skirtingose erdvėse, pavyzdžiui mieste, žinoti pravartu kiekvienam.

Kuo fotografams įdomus miestas, pavyzdžiui Vilnius? Kaip ir kiekviename didesniame mieste, čia ieškoma to, kas vienaip ar kitaip atspindėtų būtent miesto gyvenimą. Tai gali būti senos, šimtus metų skaičiuojančios gatvelės, jas spaudžiantys pastatai, dar geriau, jei jau ženkliai aptrupėję. Vilniuje populiarus Užupis, kur galime rasti tarsi laike įstrigusių kiemų ir pastatų. Miesto fotografai ieško ir šiuolaikinio miesto veido – pagrindinės gatvės, aikštės, susitelkimo centrai, laisvalaikio leidimas centre – visa tai puikiai atrodo nuotraukose, jaučiasi miestiečių nuotaika. Žinoma, šioje vietoje neišvengiamai savo žavesį turi riedlentininkai ir riedutininkai, dviratininkai ir gatvės muzikantai, knygų skaitytojai viešose erdvėse, gal netgi užsiimantys mezgimu. O galima rasti tikrai visko.

Kalbant iš techninės pusės, mieste gausu pastatų, stiklinių durų ir vitrinų, net sienų, tad tiek vaizdo, tiek ir saulės atspindžių čia taip pat netrūksta. Tai gali ir trukdyti, tačiau gali padėti ir sukurti kur kas įdomesnes nuotraukas. Tiesa, žaidimai su atspindžiais dažniau būdingi daugiau mažiau meninei fotografijai. Tuo tarpų norintys ar dokumentikos, ar tiesiog aiškių nuotraukų, į miestą su fotoaparatu stengiasi ateiti apniukusią dieną. Tuomet atspindžių nėra, galima gana aiškiai kontroliuoti šviesą, yra ir daug mažiau nuo pastatų krentančių šešėlių, kurie tikrai trukdo norint kadre įamžinti didesnį miesto gabalą. Tad fotografai Vilniuje tikrai turi ko ieškoti, ką atrasti, kaip ir turi galimybę fotografuoti ir portretus senų pastatų fone, ir miesto renginius bei šventes ar tiesiog kasdienį gyvenimą, ir kurti menines nuotraukas, pasitelkdami ne tik miesto dvasią, bet ir saulės atspindžius.