Diskotekos ir UV spinduliuotė

Diskotekų metu naudojamos ultravioletinės lempos, kurioms apšvietus šviesų audinį, jis pradeda spindėti. Kodėl? Ar tokių šviesos efektų naudojimas saugus sveikatai?

Taip, diskotekų metu iš tiesų naudojamos UV lempos, tačiau svarbu suvokti, jog ultravioletiniai spinduliai skirstomi į 3 rūšis – „A“, „B“ ir „C“. Šis skirstymas vyksta pagal šviesos dažnį ir šviesos bangos ilgį. Diskotekų metu naudojama neintensyvi UV spinduliuotė, kuriai veikiant medžiagos floresensijuoja žydru atspalviu.

Šviesos efektųNeintensyvus UV spinduliai („A“ tipo) yra visiškai saugus florai ir faunai. „B“ tipo UV spinduliai naudojami soliariumuose ir medicinoje – jais „švitinant“ žmogų būtina apsaugoti akis. Net lengvai pažeidus akis B tipo UV spinduliuote kitą dieną bus skausminga žiūrėti į dienos šviesa, o stipriai apšvitinus akis galima prarasti regą.

C tipo UV spinduliai savo kelyje žudo visas bakterijas. Šie spinduliai naudojami patalpų dezinfekcijai. Tiesioginiai tokio tipo spinduliai gali sukelti odos vėžį.

Kartais neoninės lempos yra painiojamos su UV šviesos efektų naudojimu. Tačiau tai visai kitą technologiją. Neoninėse lempose, veikiamos elektros srovės, šviečia inertinės dujos – neonas.

Svarbu suprasti, jog pagrindinis UV šaltinis – mūsų saulė. Jos spinduliai – tai trumpi elektromagnetiniai spinduliai (10 – 400 nm).  Būtent remiantis faktais, žinomais apie UV saulės spindulius ir buvo sukurtos UV lempos.

Taigi, išsiaiškinę visa UV šviesos veikimo principą drąsiai galime teigti, jog tokio tipo lempos, įmontuotos baruose ir klubuose yra visiškai saugios, kadangi ten naudojami “A” tipo neintensyvūs UV spinduliai.