Statybą pradedame nuo pamatų – ką svarbu žinoti?

Pamatai yra namo pagrindas, tarsi žmogaus kaulai, be kurių viskas sugriūtų. Todėl nuo pat projektavimo pradžios, pamatai yra svarbus taškas, kurio negalima pamiršti ir kuris turi svarbią reikšmę tolesnėje statyboje. Netinkamai įrengti pamatai gali lemti sienų skilimą, šalčio skverbimąsi ir pan. Todėl nuo ko prasideda statybų planavimas, pamatų liejimas ir statyba?

statybos

Grunto analizė

Pamato tikslas atlaikyti namo apkrovas tam tikrame grunte. Todėl pirmiausia yra įvertinamas namo svoris, kurį pamatai perduos gruntui. Kuo didesnis namo svoris, tuo gruntas labiau slegiamas ir jei jis nėra atsparus slėgiui, sėdantys pamatai gali padaryti nemažai žalos – įtrūksta sienos, išlinksta ar įlinksta sienos, atsiveria plyšiai, o aišku blogiausias scenarijus – kas nors išgriūva.

Todėl pirmas darbas namo statybų projekte – grunto tyrimas. Išsiaiškinus, koks gruntas yra vietoje, kur statomas namas, galima priimti sprendimą, kokie pamatai reikalingi. Molis, priemolis, smėlis yra skirtingų atsparumo savybių, o dar nereikia pamiršti ir gruntinių vandenų aukščio nei judėjimo. Beje, nevertėtų taupyti ir remtis kaimynų atliktu grunto tyrimu – net ir už 50 metrų esantis sklypas gali turėti visai kitų savybių gruntą.

Įgilinimas

Žinant kokie pamatai reikalingi pagal tai, koks sklype yra gruntas, gruntiniai vandenys ir koks namo svoris, dar reikia išspręsti pamatų įgilinimo klausimą. Priklausomai nuo grunto, įšalas pasiekia skirtingą gylį. Štai, pavyzdžiui, smėlis įšąla iki 1,2 m, molis ar priemolis iki 1,5 m. Ir to nereikia ignoruoti, kadangi įšalas sukuria didelę jėgą, keliančią viską aukštyn. Netinkamai parinkus pamatų gylį, jau po pirmos žiemos galima pajusti iškilusius ir sutrūkinėjusius pamatus.

Bendra taisyklė yra tokia – pamatai turi būti žemiau įšalo ribos. Jei gruntas yra molis ar priemolis, tuomet pamatas turi būti 10-25 cm giliau nei įšalas. Jei gruntas yra iš smėlio, tuomet pamatas turi būti 0,5 m giliau nei įšalas.

Hidroizoliacija ir šiltinimas

Nepriklausomai nuo pamatų pasirinkimo, nepamirškite ir pamatų hidroizoliacijos. Net jei gruntiniai vandenys yra giliai, vis tiek reikia apsaugoti pamatus nuo kritulių bei nuo tam tikrais atvejais pakilusių gruntinių vandenų.

Pamatus taip pat reikia apšiltinti per grunto įšalo gylį, tai padeda sumažinti šilumos nuostolius.