Kodėl bet kartą per metus į namus reikia pakviesti kaminkrėtį?

Yra prietaras, jog sutikti kaminkrėtį ir išsipurvinti suodžiais nuo jo drabužių yra geras ženklas ir tai neša laimę. Tačiau tai tik prietarai. Daug didesnę laimę, ar tiksliau pasakius apsauga nuo nelaimės, yra kaminkrėčio pakvietimas į namus išvalyti kaminą.

Kamino valymas dažnai yra nuvertinamas ir apie jį prisimenama tik kai kaimynystėje, artimoje aplinkoje ar žiniasklaidoje nuskamba itin skaudžias pasekmes sukėlęs kamino gaisras. Tačiau valyti kaminą reikia bent kartą per metus. Kaminkrėčio paslaugos reikalingos visiems namams.

Kodėl reikia valyti kaminą?

Kamino valymas yra svarbus siekiant užtikrinti efektyvų šildymo katilo darbą bei siekiant apsaugoti namus nuo kamino gaisro bei apsinuodijimo smalkėmis.

Deginant medieną išsiskiria kreozotas, tai šalutinis degimo produktas, kuris kyla kaminu ir prilimpa prie kamino sienelių. Ilgainiui sluoksnis kaupiasi, storėja, erdvės dūmams praeiti mažėja. Be to, kreozotas yra degi medžiaga, patekusi žiežirba ar stipriau įkurtas šildymo katilas šalčiausiomis dienomis gali uždegti kreozotą, kuris gali degti ilgai ir pasiekti aukštas temperatūras. Pavojus slypi tame, jog senesnis, pažeistas kaminas gali neatlaikyti karščio, gali įtrūkti kamino sienelės ir ugnis randa plyšį patekti į namus.

Kitas besikišančio kamino pavojus – maža trauka. Šildymo katilas ne tik nebeefektyvus, tačiau į kambarį gali pradėti eiti dūmai. Dūmai nemalonūs dėl to, kad yra nemalonaus kvapo ir lengvai įsigeria į drabužius, plaukus bei baldus. Tačiau kartu gali patekti ir smalkės – bekvapės, bespalvės dujos, kurios yra ypatingai nuodingos.

Ne vien kreozotas yra kamine, kurį reikia išvalyti. Dar iš lauko į jį gali būti prinešta lapų, šiukšlių, kamine ar prie kamino gali susisukti lizdą paukščiai ar vabzdžiai. Tai užkemša kaminą, o kas atsitinka, kai kaminas užkimštas ir juo negali būti ištraukti dūmai, jau aptarėme.

Kokius kaminus reikia valyti?

Trumpas atsakymas – visus. Nors dažniau akcentuojamas kaminų valymas, kuomet kūrenamos malkos ar kitas kietas kuras, tačiau reikia valyti ir židinio kaminą, ir dujinio katilo kaminą. Nes net jei ir nesikaupia kreozotas, kaminas gali būti užneštas šiukšlėmis iš lauko. O ir kaitra tenkanti kaminui yra panaši, nesvarbu kuo kūrenama. Karštis veikia kamino sieneles, jos gali būti pažeistas. Valant kaminą, kaminkrėtys pastebi pažeidimus, informuoja ir taip galite imtis veiksmų apsaugoti kaminą nuo tolesnių pažeidimų.

Kviesti kaminkrėtį ar galima viską atlikti patiems?

Kaminkrėčių darbo principai per šimtmečius mažai pasikeitė. Tai mechaninis valymas, tačiau šiais laikais papildytas ir šiuolaikinėmis priemonėmis palengvinančioms darbą. Tačiau bet kokiu atveju tai pavojinga. Pirmiausia, tai darbas ant stogo – reikia nebijoti aukščio, turėti apsaugos priemones, kurios leistų saugiai būti ant stogo.

Tuo pačiu reikia žinoti ką daryti, kaip ir kur kaupiasi kreozotas, kokios būna kaminų konstrukcijos ir kur jų silpnos vietos. Valydami kaminą, kaminkrėčiai tuo pačiu jį ir patikrina. Šiuolaikiniai kaminkrėčiai nuleidžia video kamerą taip galėdami gerai apžiūrėti ir įvertinti kaminą. Kartais pastebėti siūlo dydžio įtrūkimą paprasta akimi neįmanoma, tačiau kaminkrėčiai žino ko ieškoti ir pastebi bei gali įspėti namų šeimininkus apie pavojingus darinius kamine.

Kada geriausia valyti kaminą?

Geriausias laikas – ne šildymo sezono metu. Galima pavasarį, kad nebereikėtų sukti galvos greitai atvėsus orams ankstyvą rudenį. Jei reikėtų valyti šildymo sezono metu, turėkite omenyje, jog šildymas turi būti išjungtas bent 24 val prieš kaminkrėčio atvykimą. Nes kaminas ir suodžiai gali išlikti karšti ilgas valandas po pečiaus išjungimo.