Spalvos mūsų gyvenime ir buityje

Spalvos yra viena iš esminių žmogaus gyvenimo dalių, jos yra visur aplink mus – gamtoje, mūsų drabužiuose, interjere, reklamoje, mene ir t.t. Spalvos gali turėti įvairų poveikį žmogaus psichikai ir jausmams, todėl jų naudojimas turi būti pakankamai atidus.

Pavyzdžiui, ryškiai raudona spalva gali kelti agresijos ir pyktį jausmus, o žalia spalva gali atsipalaiduoti ir raminanti. Geltona spalva gali kelti džiaugsmą ir viltį, o mėlyna spalva gali kelti ramybę ir pasitikėjimą. Tačiau šie pavyzdžiai nėra universali taisyklė, nes spalvų poveikis žmogui gali skirtis priklausomai nuo asmeninių patirčių ir kultūrinių skirtumų.

Buityje spalvos taip pat gali turėti įtakos žmogaus nuotaikai ir elgesiui. Pavyzdžiui, ryškiai spalvoti interjerai gali būti perdėtai energingi ir stresuojantys, todėl dažniau naudojamos švelnesnės spalvos, kurios skatina ramybę ir atsipalaidavimą. Taip pat spalvų naudojimas gali padėti vizualiai padidinti ar sumažinti erdvės dydį, pavyzdžiui, ryškiai geltona spalva gali vizualiai padidinti erdvę, o tamsiai mėlyna spalva gali ją vizualiai sumažinti.

Apranga ir spalva

Tam tikros spalvos drabužiai gali sukelti tam tikras asociacijas ir jausmus, pavyzdžiui, į žalią ar mėlynos spalvos drabužius žmonės reaguoja ramiai, o raudona spalva atrodo energinga ir aktyvi pati savaime. Spalvotų drabužių pasirinkimas gali turėti įtakos asmenybės pojūčiams. Asmuo, pasirinkęs ryškiai spalvotus drabužius, gali jaustis pasitikintis, energingas, o asmuo, pasirinkęs subtilesnius spalvų atspalvius – gali jaustis ramus ir susitelkęs.

Tiesa ir tai, kad drabužių spalvų pasirinkimas yra subjektyvus ir skiriasi, priklausomai nuo  asmeninių patirčių, kultūrinio bei socialinio fono.

Spalvų naudojimas sveikatos priežiūros įstaigoje ir personalo aprangoje

Apie spalvų panaudojimą sveikatos priežiūros įstaigose ir medicininės aprangos pramonėje pasakoja įmonės „Baltas Stilius“ vadovė Loreta Tiagun:

„Jei manęs klausiate, ar reikalingas spalvų naudojimas sveikatos priežiūros įstaigose ir personalo aprangoje, mano atsakymas būtų – tikrai taip! Spalvų panaudojimas sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų aprangoje yra prasmingas. Specializuota medicininė apranga ir viena iš svarbiausių spalvų panaudojimo reikšmių yra identifikavimas – skirtingos spalvos gali nurodyti skirtingus darbo pareigas ir leidžia pacientams lengviau nustatyti, kas yra koks darbuotojas. Pavyzdžiui, medicinos personalas gali vilkėti mėlynas arba žalias uniformas, o slaugos personalas – raudonas arba rožines spalvas.

Kita spalvų naudojimo reikšmė sveikatos priežiūros įstaigų interjere yra jų poveikis žmogaus psichikai. Ryškiai spalvoti interjerai gali kelti stresą ir sukelti nerimą, todėl sveikatos priežiūros įstaigose naudojamos švelnesnės, raminančios spalvos, tokios kaip gelsva, žalia, mėlyna arba pilka. Spalvų naudojimas interjere gali padėti sukurti palankesnę ir jaukesnė aplinką pacientams ir svečiams. Gali padėti sukurti vizualinį akcentą arba nukreipti dėmesį į tam tikras sritis.

Spalvų panaudojimas sveikatos priežiūros įstaigose ir medicininėje aprangoje gali turėti įvairių reikšmių ir prasmių, tokių kaip: identifikavimas, poveikis žmogaus psichikai, pozityvios aplinkos kūrimas… Spalvos yra svarbus faktorius žmogaus gyvenime, jos gali turėti įtakos emocijoms, jausmams, elgesiui. Spalvų naudojimą reikia apsvarstyti ir rinktis jas reiktų atidžiai, o ne atmestinai.“

UAB „Baltas Stilius“ prekiauja medicinine apranga ir yra įgaliotasis „Koi“ (JAV) ir „Apolonia“ (Lenkija) atstovas Lietuvoje. Čia galima įsigyti įvairių modelių ir spalvų švarkų, chalatų, medicininių kostiumų ir kt.

Parduotuvė BALTAS STILIUS
Žirmūnų g. 139,Vilnius
Telefonas: +37065553707
El. p.: info@baltasstilius.lt
www.baltasstilius.lt