Kas žinotina apie užsienio įdarbinimo agentūras?

įdarbinimo agentūros užsienyjeGalimybė iškeliauti padirbėti į užsienį tikriausiai kirba daugelio mūsų galvose. Net ir sėkmingi nedidelių įmonių ar stambesnių įmonių atskirų skyrių vadovai Lietuvoje uždirba panašiai tiek, kiek nekvalifikuoti darbininkai kur nors Norvegijoje ar Švedijoje. Tad nieko keisto, jog tiek daug mūsų jau emigravo,  o beveik visi yra bent kartą apie susimąstę.

Žinoma, išvažiuoti į užsienį ne taip ir paprasta. Jei ir pasitikite lietuviškomis įdarbinimo agentūromis, tačiau ramybės vis tiek neduoda mintis, jog ženklia jūsų uždirbto atlyginimo dalį teks palikti būtent joms. Tad visada ieškoma kokių nors išimčių, kaip išvengti įdarbinimo agentūrų – ieškant darbo skelbimų patiems, kreipiantis į dominančias įmones asmeniškai, prašant draugų bei giminaičių pagalbos ar tiesiog važiuojant į pasirinktą šalį bei miestą ir jau tada ieškomo bet kokios darbo. Gana retai pasitelkiamos užsienio įdarbinimo agentūros, būtent tos šalies ir to miesto, į kurį nusitaikėte vykti. Tad kodėl gi nepabandžius?

O kodėl reikėtų rinktis būtent vietines, užsienio įdarbinimo agentūras, jei jų užtenka ir Lietuvoje, juolab kad su pastarosiomis ir susikalbėti galima vietine kalba? Visų pirma, kad ir kaip būtų apmaudu, daugelio žmonių patirtis rodo, jog lietuviškos įdarbinimo agentūros dažniau apgauna darbo ieškančius žmones, neaiškiai pateikia sąlygas, siūlo gana vienodus darbus. Tuo tarpu užsienyje, ypač jau minėtoje Norvegijoje ar Švedijoje, darbo kultūra yra aukštesniame lygyje. Tikimybė, jog būsite apgauti norvegų, bus ženkliai mažesnė. Paprastai jie kur kas aiškiau pateikia ir tarpininkavimo sąlygas – netikėtų mokesčių jau pasirašius sutartį neturėtų atsirasti. Taip pat jos kur kas geriau išmano vietinę darbo rinką, tad gali pasiūlyti kur kas didesnę darbų įvairovę. Jei lietuviškos agentūros dažniausiai taiko į kelis pagrindinius darbdavius užsienyje – didžiuosius fabrikus ar statybos įmones, tai vietiniai tarpininkai gali jums pasiūlyti ir darbą pavyzdžiui nedidelės kavinės indų plovėju. O kai kam tai gali pasirodyti visai patrauklus pasiūlymas.

Žinoma, kad ir kiek būtų teigiamų dalykų, neišvengiamai atrasime ir ką nors negero. Pagrindinė problema, kuria pasižymi užsienio įdarbinimo agentūros, tai kalbos barjeras. Nors dauguma imigrantams tarpininkaujančių įmonių ir gali visą įdarbinimo procesą vystyti anglų kalba net Norvegijoje, tačiau ir angliškai puikiai kalbančių bei skaitančių tarp mūsų emigrantų toli gražu  nėra daug. O šiuo atveju daug didesnius šansus turi tie, kurie kalba norvegiškai – jie gali kreiptis ir į su vietine rinka dirbančias įdarbinimo agentūras, taip apeidami visą būrį kitų ieškančiųjų darbo bei pretenduodami į dar daugiau bei įvairesnių darbo vietų, o neretai – ir į didesnį atlyginimą.